Objavljeno: 29.6.2022.

Preporuke zbog ekstremnih vrućina

Federalni hidrometeorološki zavod izdao je narančasto upozorenje zbog ekstremno visoke temperature zraka i vrijednosti UV indeksa za cijelo područje Bosne i Hercegovine. Trajat će do 1. srpnja, a i nakon toga se očekuju velike vrućine. Dnevne temperature bit će između 33 i 38 OC , a na jugu i do 40OC ,
te u vezi s istim Služba za civilnu zaštitu građanima preporučuje da:
  • izbjegavaju kretanje u najtoplijem dijelu dana od 10 do 17 sati,
  • da češće konzumiraju tekućinu (izbjegavati kavu, gazirana pića i alkohol),
  • jedu lako probavljivu hranu (voće, povrće, supe…),
  • nose prozračnu i svijetlu odjeću, zaštite glavu šeširom i sunčanim naočalama,
  • djecu i životinje ne ostavljaju same na suncu i u vozilima,
  • izbjegavaju teške tjelesne napore,
  • da tijelo rashlade tuširanjem ili kupanjem u mlakoj vodi.
Vrućine mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te mogu pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih ili mentalnih bolesti, a za vrijeme trajanja velikih vrućina treba se pridržavati savjeta zdravstvenih ustanova.
 
U najtoplijem dijelu dana treba izbjegavati izlazak na otvoreno i fizički rad, a preporučuje se i redovno korištenje sredstava sa zaštitnim faktorom.
 
Poduzmite mjere opreza i pratite posljednju prognozu vremena. Očekujte ometanja u dnevnim rutinama i budite spremni na prekid aktivnosti na otvorenom. Djelujte u skladu sa savjetima koje su dale ovlaštene institucije - savjetuju iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda,BiH
 
Služba civilne zaštite