Objavljeno: 17.3.2017.

Izvještaj sa održane edukacije o organskoj proizvodnji hrane.

Dana 11.03.2017. u 11:00 u  kino-sali  održana je edukacija o organskoj proizvodnji hrane. U uvodnom izlaganju se obratio Jusuf Sivro koji je u ime Općinskog načelinka uputio pozdrave i iznio  stanje o poljoprivredi i zakonskim obavezama poljoprivrednika sa ciljem poboljšanja poljoprivredne proizvodnje i boljeg statusa poljoprivrednika.
Profesor Nezir tanović je istakao  je istako značaj starteških dokumenata i proizvodnje organske hrane.
Sejad Herceg predsjednik organskog FBIH govorio o iskustvima iz zemalja u regionu i značaju proizvodnje organske hrane koja nema limite kada je u pitanju tržište.
Nakon izlaganja poljoprivrednici su postavljali pitanja od kojih istićemo Suhada Tarahiju i problematiku sa kojom se susreće animalna proizvodnja.
Edukacija je sazvana od strane Općine Vitez, na kojem su razmatrane slijedeće tačke dnevnog reda:

1.   Uvod, objašnjavanje zakonske regulative
           2.   Prezentacija problematike sa kojom se susreće poljoprivrednik
           3.   Uloga i obaveza poljoprivredika
           4.   Sljedeći koraci i smjernice kud dalje kada je u pitanju organska proizvodnja.

Konferenciji  su prisustvovali:
- Direktori privatnih firmi
- Pomočnik općinskog načelnika
- Stručni saradnici na poslovima vodoprivrede u lokalnim samoupravama
- Mediji
- Predstavnici udruženja poljoprivrednika
- Poljoprivredni proizvođači

Važno je istaći da je ova edukacija dala dobre rezultate kada je u pitanje smjer u kom  bi se trebalo kretati jedna lokalna zajednica kada je u pitanju poljoprivreda.

Edukacija  završena u 13:00

Služba za poduzetništvo i lokalni razvitak